Hιzlι Erişim
   

 

Çocuklarımızı geleceğe hazırlayan eğitim her vatandaşımızın ve eğitim görevlisinin sorumluluğunda olan bir konudur. Okullarımızdaki öğretmenlerimize büyük görevler düşse de, anne babaların da çocuklarının çağdaş gelişimine katkıda bulunabilecekleri gerçeği önemsenmelidir.

21. yüzyıl, değişim süreçlerinin çok hızlandığı bir dönemdir. Ülkelerin eğitim sistemlerinin gelişimi bu değişim hızlarına kolay uyum sağlayamayabilir. Eğitim sisteminin geliştirdiği insan modelinde öğrenci koşulsuz olarak kurallara uyan, kuralları sorgulamayan, alternatif öneremeyen ve otoriteye koşulsuz boyun eğen bir insan olarak yetişiyorsa, 21. yüzyılın gerçekleri karşısında bocalayacaktır. Önemli olan sorunlarla karşılaştığında kendi gözlem ve deneyimleriyle sağlıklı çözümler üretecek bir düşünce yapısını oluşturabilmesidir.

Okullarda bilim dersleriyle yıllar boyunca insanlığın edindiği bilgi birikimi ve doğanın işleyişine dair süreçler öğrenciye aktarılır. Ancak, bu konuda ilk akla gelen yüksek maliyetli donanım ve malzeme kullanımı gerektiren laboratuarların gerekliliği olgusudur. Oysa ki kolaylıkla elde edilebilecek malzemelerle yapılabilecek basit deneyler de hedef yaş grubundaki çocuklarda bilimsel düşünme konusunda etkili olmakta, doğa sevgi ve saygısını filizlendirebilmektedir.

Bilim eğitimi sitemizde, eğitim uzmanlarının kullandıkları yöntemleri ve basit malzemelerle evlerde yapılabilecek birçok örnek uygulamayı bulabilirsiniz. Çocuklarınızla doğayı ve çevreyi tanıtan oyunlar oynayabilir, kazalardan korunma konusunda ilk bilgileri verebilirsiniz.

 

Sevgili Anne Babalar...

Sitede yer alan basit deneyler, öğrencilerin yaş gruplarına ve konularına göre tasnif edilmiştir. Basit malzemelerle yapılabilecek deneyler görsel işitsel olarak kaydedilmiştir; ticari amaç dışında kullanımlarında telif sorunu yoktur.

İnternetle www.bilimegitimi.tv.tr adresine bağlanıp, “flash player” özelliği olan

“Windows Media Player- Classic” ,

Quicktime,

Real Player gibi okuyucularla bilgisayarınızdan izleyebilirsiniz.

Görsel işitsel dosyalar teknik olarak büyük dosyalar olduğundan internet bağlantı hızınıza orantılı olarak görüntü ve ses bir süre sonra size ulaşacaktır. Deneyleri izlerken başa dönebilir ya da izlemeyi duraklatabilirsiniz. Dilerseniz, açılan görüntü penceresinin sol alt tarafındaki sekme ile görsel işitsel içeriği bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Aynı yerdeki Deney Föyünü de Adobe Acrobat formatında okuyabilir ya da bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Görsel işitsel içeriğin izlenmesi konusunda teknik sorunlarınız olursa Sıkça Sorulan Sorular (SSS) sekmesinden bilgi alabilirsiniz.

Site ile ilgili görüşlerinizi Forum sayfasına mesaj bırakarak bize iletebilirsiniz.

Ülkemizin çağdaş uygarlık yolunda gelişimi için yetiştirilecek yeni nesillerin eğitiminde değerli öğretmenlerimize vereceğiniz destek için sizlere teşekkür ederiz.


JoomlaWatch Stats 1.2.8b_11-dev by Matej Koval