Hιzlι Erişim
   

 

Okullardaki bilim derslerinin amacı o bilim alanının kendine özgü düşünüş biçimini      öğrenciye aktarmak olmalıdır.     Bu perspektiften bakıldığında bilim eğitimi,  bilgi yığınlarını ezberletmek yerine analiz ve sentez yapabilmeyi, analitik düşünebilmeyi, eleştirel ve yaratıcı yaklaşma becerilerini arttırmayı hedeflemelidir. Ancak, yapılan anketlerde, öğrenciler bilim derslerini ezberlenmesi gereken, yaşamları süresince bir daha kullanılmayacak gereksiz bilgiler olarak görmektedirler. Oysaki okul, üretici düşünceleri ve sorgulamayı geliştirmesi gereken bir kurumdur. . Bilim dersleriyle yıllar boyunca insanlığın edindiği bilgi birikimi ve doğanın işleyişine dair süreçler öğrenciye aktarılır.

İlköğretim öncesinden itibaren uygulanacak bir bilim eğitimi programı, olaylara ve güncel bilgiye eleştirel bir gözle yaklaşan, sorgulayan, kanıt arayan kuşakların yetişmesini sağlayabilir. Pekiyi, ilkokula yeni başlayacak bir çocuğun bilimsel olayları belirli düzeyde anlayabilecek bilişsel kapasitesi var mıdır? İlkokul birinci sınıftaki çocuğun okuma yazma öğrenme sürecinde sembolleri ve gramer kurallarını kullanarak iletişim kurmayı başarabilmesi bize göre bu yeterliliğe bir kanıtıdır.

Sevgili öğretmenler,

Müfredatın tanımladığı teorik bilgileri, bilimsel yaklaşımın temeli olan deney ve gözlem olgusuyla desteklemek, öğrencilerin dünyaya bakışlarını var olandan bir adım daha öteye götürmek ve sınıf içi uygulamalarınızda yeni yöntemler denemek isteyebileceğinizi düşünerek bu siteyi sizin için tasarladık.

Sitede yer alan basit deneyler, öğrencilerin yaş gruplarına ve konularına göre tasnif edilmiştir.  Basit malzemelerle yapılabilecek deneyler görsel işitsel olarak kaydedilmiştir; ticari amaç dışında kullanımlarında telif sorunu yoktur. İnternetle www.bilimegitimi.tv.tr adresine bağlanıp, “flash player” özelliği olan “Windows Media Player- Classic” , Quicktime, Real Player gibi okuyucularla bilgisayarınızdan izleyebilirsiniz. Görsel işitsel dosyalar teknik olarak büyük dosyalar olduğundan internet bağlantı hızınıza orantılı olarak görüntü ve ses bir süre sonra size ulaşacaktır. Deneyleri izlerken başa dönebilir yada izlemeyi duraklatabilirsiniz. Dilerseniz, açılan görüntü penceresinin sol alt tarafındaki sekme ile görsel işitsel içeriği bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Aynı yerdeki Deney föyünü de Adobe Acrobat formatında okuyabilir ya da bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Site ile ilgili görüşlerinizi Forum sayfasına mesaj bırakarak bize iletebilirsiniz.

Ülkemizin çağdaş uygarlık yolunda gelişimi için yetiştireceğiniz yeni nesiller için sizlere teşekkür ederiz.

 

JoomlaWatch Stats 1.2.8b_11-dev by Matej Koval